Film 32 utajovaných stran – zpráva z pekla ke stažení zdarma

Jedná se o nový dokument pojednávající o útěku z vyhlazovacího tábora, který se uskutečnil v dubnu roku 1944. Je to jakousi zprávou od dvou uprchlých Čechoslováků, kterými jsou Rudolf Vrba a Alfred Wetzler. Oba jsou to židé a jejich útěk nic nezlepšil.

Jejich informace mohli vést k zastavení deportace židů z Maďarska a po třech týdnech tito uprchlíci došli až do Židovské obce ve slovenské Žilině, kde jim však nevěřili. Nakonec napsali oba zprávu dlouhou 32 utajovaných stran – zpráva z pekla a ta se dostala až do Vatikánu k papeži, prezidentu Rooseveltovi, premiéru Churchillovi a spoustě novinářů. V květnu o Osvětimi informovala i britská BBC a v červnu potom New York Times. Jenže nic zásadního se nestalo a spojenci nic nepodnikli a nesnažili se ani deportace zastavit. Nekončí tím nic a vše přechází do další části, která se nazývá „spiknutí ticha“. Nesou se důsledky tehdejší politiky, která popírala holokaust.

Na pozadí jejich útěku se pokusíme pomocí otázek dozvědět vše o tom, proč zpráva neměla větší ohlas a nepopudila nikoho k razantnímu kroku. Také se s pomocí historiku pokusíme dozvědět co je pravdou a co pouhou dramatickou licencí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *